сряда, 27 юли 2016 г.

Съвременна притчата за ЩАСТИЕТО!

Банкер стоял на кея в малко мексиканско село и гледал как рибар в стара лодка, хванал една голяма риба тон. Банкерът поздравил мексиканеца, и попитал колко време е необходимо, за да се улови такава риба.
- Няколко часа, не повече - казал мексиканеца.
- Защо не  останеш  и да хванеш още няколко от тези риби - попитал изненадан банкера?
- Една риба ми е достатъчно, за да не е гладно семейството ми утре.
- А какво правиш през останалата част от деня? - Продължил да любопитства банкера.
- Аз спя до обяд и след това пак отивам да ловя риба но за няколко часа само,а след това играя с децата си, а като съпругата ми Мария свърши къщната работа правим сиеста, лягаме да почиваме след обяд, по късно аз отивам до селото, там пия вино с приятели а вечер свирим на китара и пеем любими песни.
Виждате ли - аз така се радвам на живота, - Обяснил мексиканеца.
- Аз съм - възпитаник на Харвард - уточнил банкера, и  ще ти помогна безплатно,защото живееш неправилно. Трябва цял ден да ловиш риба,така ще можеш да си купиш по голяма лодка!
- И тогава какво, - попитал мексиканеца?
- Тогава ще започнеш да хващаш повече риба, и ще      можете да си купиш няколко лодки, дори кораби, и един ден ще имаш дори собствена флотилия!
- А след това?
- След това, вместо да продаваш риба на посредници, ще продаваш  директно на фабриката за преработка, и ще увеличаваш печалбата си,дори ще можеш да направиш собствен завод!
- А после?
- Тогава ще напуснеш това затънтено село, и ще се преместите цялото семейство в Мексико Сити, или дори в Лос Анджелис, и може би един ден ще можеш да купиш огромен офис в Ню Йорк на 222-я етаж и да бъдеш там директор на фирмата си!
- И колковреме ще ми отнеме да стане това? - Запитал  с интерес мексиканеца. -Предполагам 15-25 години отговорил банкера.
- И какво след като се случи това?
- А след това -  се засмял  банкера,тогава, идват най-приятните години. Ще можеш да продадеш компанията си за няколко милиона ($), и ще станеш много богат човек!
- А след това?
Банкерът казал:
- Тогава ще можеш да спреш да работиш,ще се преместите в малко село на брегана морето, ще спиш до обяд, ще ловиш риба за удоволствие,ще играеш с внуците си,ще им разказваш живота си а със съпругата ще си лягате на обяд да почивате,ще се разхождаш из селото,ще говорите с приятели на чаша вино, ще свирите на китара и пеете стари песни...
Рибарят поблагодарил и се усмихнал щастливо,тръгнал към къщи защото знаел че там го чакат!

четвъртък, 14 юли 2016 г.

Шедьоври от стари автомобилни гуми.

Градински мебели:


Животни:


Други:





Троянски кон:
свиреп звяр:












вторник, 12 юли 2016 г.

Ефекта Плацебо?

Този ефект е бил установен от лекарите. Той се основава на умишлено или несъзнателно предложение лекар и експериментатор, че някои фактори (препарат и негово действие) би трябвало да доведат до желан резултат. Вярата на индивиди или пациенти наистина може да направи чудеса, въпреки че факторът няма някакъв ефект. Ако пациентите очакват и вярват че лекарството трябва да допринесе за подобряване на състоянието им, наистина се наблюдават промени и по-добро състояние.
В медицината плацебо(От лат. placebo, буквално -. "Възстановявам се") - вещество, без видими лечебни свойства, което се използват като лекарство, терапевтичният ефект на който е свързан с вяра на пациента в ефикасността му, който няма никакви лечебни свойства.  Терминът "плацебо ефект" се въвежда в научно обръщение от американския лекар Хенри Бичър през 1955 г., който установява, че около една трета от пациентите се възстановяват от фалшиви таблетки- които не съдържат никакви активни вещества. А сериозно проучване на ефекта на плацебо се развива по време на Втората световна война. Когато в предната линия в болниците(лазарети) липсвали болкоуспокояващи препарати, анестезиологът Хенри Бичър наблюдавал, че в някои случаи, инжектиране на физиологичен разтвор има почти същия ефект като истинското обезболяващо. Връщайки се от войната,Хенри Бичър с група колеги от Харвардския университет започват сериозно да изучават това явление. Резултатите от изследванията си, те огласили през 1955 г. в статията "Силнодестващото-плацебо."
Най-силният ефек от плацебо е убеждението на лекарите и персонала в резултата от прилагането на определено лекарство.Били проведени много  експерименти с двоен ефект, с който демонстрирали плацебо ефекта. Един от тях е случая за изследване на ефективността на действието на препарата резерпин.

През 1953 г., психиатърът Д. Мендел работил в психиатричната болница, Св. Елизабет в близост до Вашингтон,там се лекували  жители на Пуерто Рико и Вирджинските острови. Повечето пациенти били хоспитализирани заради пристъпи на враждебност и агресивно поведение. Някои от тях били толкова опасни, че били държани в специални усмирителни ризи. А д-р Мендел в болницата,бил винаги придружаван от двама пазачи.
Общуването с пациентите било затруднено от факта, че те не говорели английски език, а Мендел - испански. По това време било популярно новото успокоително резерпин, което давало добри резултати, особено за такива пациенти.
Ръководителите на психиатричната болница решили да тестват това лекарство,но и с помощта на специален двоен метод. Пациентите не били информирани, че някои ще получили реално лекарство, а останалите - така наречено (сладко хапче). Дори лекарите не знаели кой от пациентите, ще приема истинско лекарството и които просто си мисли, че го получава.

Д-р Мендел казал на пациентите за новото лекарство, неговата ефективност и скоростта му на действие и липсата на нежелателни последствия. Пациентите, участващи в изследването били информирани и доброволно участвали.
Експериментът продължил няколко месеца. Скоро, обаче,д-р Мендел стигна до заключението, че лекарството има положителен ефект върху пациентите. Пациентите станали по-спокойни, по-приятелски разговаряли с лекаря, и скоро спрели да им слагат усмирителни ризи. Самият д-р Мендел почувствал духовен възход, той смятал, че резерпина е революцията в психиатрията, особено по отношение на агресивните пациенти. Въпреки това, той бил шокиран, когато научил, че пациентите му  просто поличавали "сладко хапче"и никакви лекарства.

След анализ на всички събития, Мендел разбрал, че положителните промени са настъпили именно заради поведението му и доброто отношение към пациентите. Лекарят смятал, че неговите пациенти получават резерпин и така стават по-спокойни, те имали приятелски външен вид, усмивки и жестове.  Докторът осъзнал, че пациентите, просто започнали да реагират със спокойно си отношение, което е в резултат на доверието към  лекаря,а не действието на резерпина. Те просто получили по-добро отношение и  реагирали с поведението си,били доволни, че са третирани като пълноправни хора.
В съвремената медицина,за най-емоционалните от пациентите, които са предразположени към самовнушение, лекарите, приписват  неутрални препарати, които помагат за подобряване състоянието на човека и да се избегне приемането на ненужни лекарства. Положителният ефект на хомеопатичните лекарства отчасти се обяснява с ефекта на плацебо. Тя не работи само в експеримент, но когато се симулира определена медицинска процедура, под влияние на разговор, когато са мобилизирани човешките психологически резерви.
Установено е, че може да се появи ефекта плацебо, дори ако пациентите,които знаят, че те ще получат само безвредно хапче. В едно проучване, проведено в медицинското училище в Johns Hopkins, 15 души са били лекувани от възбуда и агресивност и получавали седмично сладко хапче.Обяснили им, че това е безвредно хапче, но отбелязали, че на някои пациенти може да помогне. След приключване на лечението, 14 пациенти съобщили, че тяхната агресивност е намаляла значително,а 9 от тях вярват, че подобрението се дължи само на действието на хапчето, 6 - подозират, че хапчетата, съдържат активните вещества, 3 - се оплакват от странични ефекти (замъглено зрение, сухота в устата ). Такива оплаквания са типични при приема на някои психотропни медикаменти.
От 1970 г., плацебото и двойния метод се използва, за да се оцени ефективността на нови лекарства и сравняването с подобни. През последните 10-20 години, интереса на психолози и лекари към плацебо е нараснал и продължава да го изучават.
Текста е превод.

вторник, 5 юли 2016 г.

Изкуствен живот

Основният научен пробив през последните дни, е създаването на първия в историята на човечеството изкуствен жив организъм - това е фантастично смела и сложна работа извършена от екип американски учени, начело с известния генетик Крейг Вентър. Те се възползвали от най-новите познания в генните и техники и чрез манипулация в епруветка, създали, не съществуваща в природата, бактерия с кодово име syn3.0. Тя има само 473 гени,а в природата е известно бактерии с най малко гени- (525). Създателите на този изкуствен живот взели за създаването само тези части на ДНК, които са отговорни за основните функции, включително и за възпроизвеждането. Гените на резистентност към факторите на околната среда не са използвани, така че извън лаборатория организма няма шанс да оцелее. Учените казват, че ще използват syn3.0 като шаси - основа за добавянето на гени за производство на бактерии с точните функции - например,бактерии които ще изяждат пластмасови отпадъци или ще се хранят с токсични отпадъци.
Текста е превод.

събота, 2 юли 2016 г.

Имунитета срещу рака е факт!

 В Съединените щати обявиха големият успех в процеса нов метод за лечение на рак. Изследователи от Сиатъл използвайки, имунотерапия са  лекували група от пациенти, които се считали за безнадеждни -въздействието е на лимфоцитните кръвни тумори, повтарящи се или устойчиви на химиотерапия. Медиците са използвали имунни клетки на пациента - Т-лимфоцити - използвайки вирус те вграждат в тях определен ген, който помага на лимфоцитите ефективно да убиват туморните клетки. Тъй като лимфоцити са в състояние да се деля в организма в голямо количество, в повечето случаи е достатъчно да служат като генетично модифицирани защитници. Съобщава се, че при някои пациенти напълно са изчезнали до килограм туморна маса.

Доказано е че имунотерапията - когато тялото започва да се бори само със самия враг - сега се счита за най-обещаващо лечение на рака. Някои експерти дори твърдят, че след три до четири десетилетия, болестта ще бъде напълно победена благодарение на имунотерапията.