четвъртък, 19 май 2016 г.

Психотерапия и психотерапевтични методи!

Какво е психотерапия?
Психотерапията - е психологическо лечение на психични разстройства. В психотерапията, има много различни методи на лечение, като психоанализа, групова или семейна терапия, поведенческа терапия. Крайната цел е да помогне на лекаря да вникне в развитието личността на пациента, не само в премахването на симптомите. В основата на всяка терапия - е общуване на лекаря с пациента. Освен това за лечението могат да се прилагат, психотропни лекарства, и различни медицински апарати както и помощни средства за окончателното излекуване на пациента.
Важността при психотерапията?
Понастоящем,психотерапията е признато лечение, което е не само е ефективно, но и широко разпространено. Най-малко веднъж в живота си   от помощта на терапевт се нуждаят  10-15% от всички хора в Източна Европа, и около 2-3% страдат от тежки психични заболявания. Към тях трябва да добавим и хора с наследствени заболявания и психически нестабилните.
Класификация на методите при психотерапията!

Психотерапията - е психологическо въздействие върху пациента за терапевтично лечение. Днес, психотерапията понякога се допълва от соматично лечение, което при неврозите е единственото средство. През XX век. са създадени различни форми на лечение.Съществуват много психотерапевтични методи, които могат да бъдат класифицирани по различни начини.

Методи на психотерапия по начините за лечение! 

Според методиката за лечение  методите са разделени на "откриване (разкриващи), засичане (игнориране) причината за болестта." Първата група включва дълбока терапия, чрез които се опитва да се намерят основните причини за болестта и за лечението на самото заболяване едновременно. Вторият - поведенческа терапия, с помощта,на който се лекуват само симптомите,  не съзнателно се обръща внимание на причината за заболяването. Другите методи на лечение са свързани с обучение, като автогенен тренинг или Гещалт-терапията, когато проблемите са моделирани, например, в хода на общуването(лекар-пациент).

В кои случаи се препоръчва психотерапия?

За съжаление, дори и днес има не сериозно отношение към психотерапията. Хората, които са преминали курс, обикновено не споделят с никого. Много от тях смятат че ако се разбере че са посещавали психотерапевт ще бъдат класифицирани като не съвсем нормални. Въпреки това, съществуват проблеми,  с които човек не може да се справи сам.Например безсъние, изневяра на съпруг или съпруга, при проблеми на младите семейства, изблици на раздразнение, истерия, фобия, страх от смъртта, емоционален стрес - в този случаи, психолога е този, който може да помогне за облекчение на стреса, за преодоляване страха и да върне пациента към нормалния живот.

Не отлагайте терапията за по-късно!

Още при появата на различни психични разстройства (особено ако тези нарушения се повтарят постоянно), трябва да се потърси помощта на лекаря. Ако лекарят, прегледал пациента, назначи психотерапия, като лечение не трябва да се бави а трябва да се започне веднага лечението.

Някои методи при психотерапията се използват за предотвратяване на психични разстройства, един от които е самовнушението. Организират се специални семейни курсове за родители с децата,където се изучава техниката за управление на гнева, да се научим да запазим спокойствие и вътрешна хармония.

Родителите трябва и дааблюдават децата си, да не пропуснат появата на нарушения в развитието им или  появата на някои аномалии.С течение на времето започналите лечение често  избягват тежките психични разстройства.
===========================================
Специалист психиатър,г.Варна
Д-Р ТАТЯНА ИЛИВАНОВА

Специалист психиатър - психотерапевт за възрастни и дълъг клиничен опит с деца и подрастващи
Варна, 
тел.: 0888889604, Иливанова
 

Няма коментари:

Публикуване на коментар