събота, 24 октомври 2015 г.

Учените вече са определили,кога е най подходящото време да се пие кафе?

Да се пие сутрешно кафе е най подходящо времето между 9:30-11:30ч.,така определили вУниверситета за здраве в Бетесде (Щат Мериленд, САЩ), предава портала Медий и Новини.Причината е,че това е времето когато ефекта от топлата напитка достига своя пик.

 В това време между 9:30-11:30ч. организма се нуждае от нова порция енергия. Тогава кофеина в кафето ще помогне за нормалната работа на кортизола – а това е хормона отговарящ за «Вътрешният ред»в човека. В 9ч. сутринта нивото на кортизола достига своя пик, а след това то се понижава.Ако се пие кафе по рано,то ще ободрява по малко. Именно това е причината някои хора да започват деня си с няколко чаши кафе под ред .


събота, 17 октомври 2015 г.

По какво се различават капучино и американо?

В света има много видове кафе и разнообразие от рецепти за приготвянето му,някои напитки са по силни други по слаби.За любителите на  чаша силно кафе е подходящо-Ristretto или още Corto,по-малкия брат на еспресото.

За ценителите на по мекия вкус е-американото.

За обожатели на сладоледа би им допаднало кафето Гласе-

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ ЗА КАФЕ ГЛАСЕ:

10 мл. кафе

1 щипка какао

1 щипка канела

2 сметани

Рецепта за приготвяне-микс 2 кубчета лед с 10 мл. силно изстудено кафе. Добавете една щипка канела и какао. Изсипете в чаша и отгоре сложете разбитата на пяна сметана или сладолед.Сервирайте веднага.

В основата на повечето видове ароматно приготвена чаша кафе е еспресото.

Видове кафе и начина на приготвяне-

http://bg-kafe.com/кафе-видове/

Рецепта за американо и......

http://www.mandja.com/statii/kafeto-recepti 


Рецепти за кафе-







четвъртък, 15 октомври 2015 г.

Фасовете от изпушените цигари вече са полезни!

Всеки би си задал въпроса:Каква може да бъде ползата от фасовете на изпушените цигари?Но китайските учени успели да използват фасовете за полезни цели.Оказва се,че екстракт от фасовете може да се използва,като средство против корозията на стоманени конструкции.
Такива успешни изследвания са проведени в университета Xi'an Jiaotong, а спонсирите от държавната нефтена компания China National Petroleum,били доволни от резултатите при борбата с корозията,защото те притежават голямо количество тръбопроводи.
При накисване на фасовете във вода се отделят десет химически вещества.От течността учените отделили екстракт и намазали стомана (N80) която масово се използва за изработване на тръбите в нефтената промишленост. Резултатът удовлетворил учените:прекратило се окисляването и ръждясването на стоманата.Никотина в комбинация с още няколко вещества притежава силни антикорозйни свойства.
За нефтодобиващите компании,този проблем с корозията ги принуждава да правят големи разходи за подмяната на повредените тръби.Използването на вещество от никому ненужните фасове за защита,биха икономисали значителни средства на нефто преработващите компании.Още един плюс е,че това явление ще намали замърсяване на околната среда,защото фасовете изхвърляни за една година са около 4,5трильона по статистически данни.
========================================================================
бижута от естествен лечебен балтийски кехлибар на сайта-

      


За наблюдателни.Намерете птицата нa снимките?

Гледайте внимателно!Ако не успеете,на следващата снимка е подскаано.Успех!

Намерете птицата на снимките?

========================================================================
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
=======================================================================
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
======================================================================






ЛИМОНТУЗУ(citric acid):Какво представлява?

 Лимонтузу има във всяко домакинство.То се използва за различни цели.С него се чисти варовика по дъното на 
чайника,използва се за пиготвяне на различни ястия.Приложението  е разнообразно а и не всеки знае защо е необходима лимонената киселина на човека.
Лимонена киселина: 
Тя е бялоснежна на цвят,има кристалическа структура,като захарта и е с кисел вкус.Топи се при  t = 153 °C, а при 
по висока температура се разпада на вода и газ.Много добре се разтваря във вода,по слабо в  спирт,много трудно се разтваря в етер.
За първи път лимонената киселина е получена по химичен път от шведския химик Карл Шееле през XVII век (1784 г.)от сока  на неозрели лимони.До 30-те години на XX век лимонтузуто се е произвеждало от цитрусови плодове.А сега 
се получава по метода на биосинтезата от захар и гъбата Aspergillus niger.Висока концентрация на лимонена киселина има във всички цитросови плодове,дори в зелените чушки.Най много има в китайските зелени лимони от където е и името.
                            
С какво е полезна лимонената киселина?
Тя приема активно участие в метаболическите процеси,протичащи в човешкия организъм.Съдейства при изхвърлянето на  

токсини и излишни соли,в процеса при изгарянето на въглеводите,укрепване на имуната и нервната система.За нашият 
 

организъм лимонената киселина е винаги полезна и необходима.Независимо от полезните си качества,в нея се крият и 
 

опасности.Лимонтузуто в сух вид и в концентриран разтвор е силен канцероген.Попадайки в очите предизвиква силни 
 

поражения.При употреба в голямо количество,предизвиква кашлица и повръщане с кръв,което е признак за поражения 
 

върху лигавицата на стомаха.В допустими дози лимонената киселина е напълно безвредна.
Къде се употребява лимонената киселина?
Тя е антиоксидант, има статус на хранителна добавка с кодов номер (E330) и е разрешена за използване в  

хранителната промишленост на много държави.
Регулира киселинността и освежителя при приготвяне на ликьори,вина,газирани напитки,сокове,студен чай.В 

сладкарската промишленост участва при приготвяне на сладки,торти,кремове,сладоледи.В качеството си на консервант 

лимонтузуто се ползва при производство на кечупи,майонези,топени сирена,приготвяне на месни и рибени консерви.

Лимонената киселина в козметологията и медицината

В козметологията,този чудо-продукт се използва в качеството си регулатор киселиннастта при производството на 

кремове,лосиони,шампуани и фиксатори с балсами за косата.В домашни условия,слаб разтвор на лимонтузу се използва 
 

за избелване кожата на лицето.
В медицината лимонената киселина е средство за повишаване енергетическия обмен в човешкият организъм и  

ускорението на метаболическите процеси.
С какво може да се замени лимонената киселина?
В домашни условия,смело може да се замени със сок от прясно изстискан лимон.В промишлеността няма с какво да се  

замени.
===================================================================

четвъртък, 8 октомври 2015 г.

Най интересното за паяжината!ВИДЕО!

В еволюционен аспект паяжината първоначално не е използвана за ловуване на насекоми и дребни животни. Когато паякообразните преминават от воден към сухоземен начин на живот,предназначението се променя постепенно.Секретът,който се отделя от специалните жлези на паяка и засъхващ в тънка нишка,е паяжината.Плетене на паяжина могат само паякообразните.Тя се състои  от белтък,напомнящ коприната,а основно паяците я използват за лов на насекоми.Паяжината е изградена от белтъци богати на аминокиселините глицин, аланин и серин. В жлезите е в течна форма.Още информация на линка-
http://bg.wikipedia.org/wiki/Паяжина

Възниква въпрос:защо самите те не прилепват към паяжината?Отговорът е прост: паякът има особенни власинки на лапките си,които значително намаляват повърхността при допир с лепкавото вещество на паяжината.Особенното е,че те са покрити и с особенна субстанция,която намалява лепкавостта.Поставяйки лапката си върху паяжината лепкавото вещество попада на власинките иведнага се плъзга.Това се повтаря при всяко движение на паяка.Паяжината се смята за една от най здравите материали в природата,дори между изкуственните материали. Подобни по здравина са само стъклото,найлона,а стоманата с малко не и достига в показателите.Учените занимаващи се в тази област са изчислили,че паяжина с дебелина като молив може да задържи самолет Боинглетейки.Изчислено е ,че паяжина с тегло 340г. е в състояние да завърти земното кълбо около екватора.За съжаление,до сега не е създадена в лабораторни условия паяжина.

Най голямата паяжина в света с диаметър 8 метра, плете малъкпаяк,живеещ в Африка и на Мадагаскар.Ако паяжината се зацапа с прах или прашец от цветята,то паякът е подновява,като я изяжда и оставя само основната нишка и плете нова.

Паякът кръстоносец,се отличава с математически знания.Винаги повтаря 1:1 с голяма точност формата на своята паяжина.Ловната площ на паяжината,женските кръстоносци винаги е с радиус 39, 1245възела и 39 осуквания,съединяващи спиралите и радиусите. Нишката на паяжината е идеално кръгла и издържа на 40% разтягане от първоначалната си дължина. За сравнение:стоманата може да се разтяга до 8%,а найлона издържа до20%.Паяците използват паяжината си и за пътешествия, както на парашут, на доста дълги растояния.Лятото във въздуха се виждат нишки разнасяни от вятъра.Така се съхранява и потомството: Самката изплита кошница за яйцата,която да ги съхрани по време на полета.Попадайки в благоприятни условия те продължават поколението.

ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПАЯЖИНАТА ПО СВЕТА ВИДЕО-https://www.youtube.com/watch?v=Ar3veHKBYvU